Sú internetové výzvy bezpečné?

Čo je to internetová výzva (challenge)? Aké sú jej riziká a ako pred nimi ochrániť deti? Zoznámime vás s jedným z najpopulárnejších YouTube trendov.

Internetová challenge (výzva, súťaž) je obľúbená hlavne na YouTube vo forme videí. Ide o úlohu, pri ktorej plnení sa osoba, ktorá ju vykonáva, zaznamená na video. Tieto úlohy či hry bývajú často šokujúce alebo vtipné. Ak je video zábavné, pritiahne pozornosť. Tento dôvod býva hlavnou motiváciou pre tvorcu videa, ktorý úlohy natáča. Prípadne si takýmto spôsobom chce vydobyť rešpekt medzi kamarátmi. Ak challenge natáča známy YouTuber (tvorcovia videí na YouTube), často je to práve kvôli počtu vzhliadnutí alebo zisku nových odberateľov. Čím viac pozornosti dostanú, tým úspešnejšie je video.

Populárna druhy challenge a riziká

Existuje veľké množstvo výziev – od neškodných pre pobavenie až po tie, ktoré ohrozujú na živote. Nájdu sa aj projekty poukazujúce na rôzne problémy, ako bola „Ice bucket challenge“ pre rozšírenie povedomia o chorobe ALS a výber peňazí na výskum jej liečby.
Opačným príkladom je nebezpečná „Bird box challenge“, inšpirovaná filmom rovnakého názvu. Ľudia si prekrývajú oči a vykonávajú bežné činnosti. Niektorí sa pri nej však odvážili riadiť auto, čo logicky skončilo autonehodou.

Proti podobným videám sa YouTube rozhodol od tohto roku bojovať. A to ich mazaním pod zámienkou nevhodného obsahu.

Známe výzvy na YouTube

Neškodné
  • Skús sa nesmiať / neplakať – väčšinou sa ľuďom púšťa vtipné / smutné video, cieľom je nenechať sa rozosmiať / rozplakať
  • 10 hodín v kuse nespať / hrať hru / opakovať rovnakú vetu / atď. – videá dlhé niekoľko hodín, kde je po celú dobu vykonávaná zadaná činnosť
  • Herný – úlohou je dohrať zložitú hru, alebo v nej niečo konkrétne splniť
  • Odčítanie z pier – ten, kto plní svoju úlohu, má na ušiach slúchadlá a háda, čo mu druhá osoba hovorí (tá výrazne pohybuje perami)
  • Make up – líčenie sa poslepiačky, prípadne nechať sa líčiť druhou osobou, dievčatá často točia, ako sú líčené ich partnerom
  • Čo je v krabici – rozpoznávanie predmetov ich prehmataním
  • Ruky – pri „no hands“ sa je bez rúk, u „not my hands“ za vás uvarí kamarát stojaci za vami, kde namiesto používania svojich rúk hlasom navigujete tie jeho a počas výzvy „tiny hands“ (malé ruky) zase miesto svojich rúk používate plastové.
Neškodné až ohrozujúce
  • Vlani sa aj u nás objavila bizarná „Momo challenge“ spočívajúca v komunikácii so záhadnou postavou skrz mobilný telefón. Objavili sa taktiež teórie, že išlo o pokusy hackerov získať dáta užívateľov telefónu.
  • „Áno challenge“ – plnenie niekoľko (často náhodne zadaných) úloh, kedy ide o to, že úlohu nesmiete odmietnuť.
  • „Pauza challenge“ – zastavovanie sa pri akejkoľvek činnosti, akonáhle niekto povie – pauza.
Konzumácia

Výzva ohľadom jedla môže byť nebezpečná, keď sa jedia zdraviu škodlivé látky, alebo toxické látky vo vysokých dávkach. Je potrebné dávať pozor aj na alergie.

Ochutnávacie – spoznávate v nej, čo jete alebo pijete
Jete to, čo ľudia pred nami – vo fast foodoch sa objedná rovnaké jedlo, aké si objednali predošlí zákazníci
Kto zje viac – súťaženie o to, kto zje najviac jedla

Pojedanie a inhalácia škorice – vo veľkých dávkach vyvoláva dávenie. V Michigane bol hospitalizovaný študent, ktorý sa do minúty snažil prehltnúť lyžičku škorice. Bez tekutín sa taká dávka škorice prehĺta ťažko, pretože sliznice nedokážu vyprodukovať dostatok slín. Navyše hrozí preniknutie škorice do pľúc.

Alkoholové výzvy (tzv. drunk challenge)
Hrozí otrava alkoholom napr. pri vypití tvrdého alkoholu „na ex“. Alebo výzva, počas ktorej sa za zlú odpoveď na otázku, pije panák. Prípadne pije ten, pre koho neplatí dané vyrieknuté tvrdenie, napríklad „nikdy som sa nebál tmy“ (známe aj pod názvom „nikdy som výzva“).

Ďalšie výzvy zo sveta

Naozaj rizikové sú sebapoškozovacie výzvy. Pri aplikácii ľadu so soľou na koži reakciou vzniká teplo spôsobujúce popáleniny.  Pri „fire challenge“ si ľudia dokonca priamo zapaľovali časti tela. Nájdu sa aj takí, ktorí majú chuť vyskúšať, aké je schytať dávku z korenistého spreja alebo dostať ranu paralyzérom.

Hazard so svojím zdravím a zdravím ostatných je vyliezť z idúceho auta a potom vedľa neho tancovať. Ľudia tak napodobňovali známy videoklip. Okrem zrážky tanečníka s cudzím autom ohrozuje vodič aj všetkých ostatných v okolí.

Neoplatí sa jesť kukuricu priamo z vŕtačky (tzv. corn drill challenge), pojedať potraviny vrátane obalu / šupky (tzv. shell on challenge) alebo konzumovať kapsule s pracím práškom (tzv. tide pod challenge).

Riziká výziev

Internetové dianie je pre dnešné deti súčasť sociálneho života. Ak trendu nerozumiete, snažte sa ich pochopiť. Pre strach, že je človek mimo diania, pokiaľ nie je online, existuje dokonca špeciálny pojem „fear of missing out“ (tzv. FOMO). V online svete sa niečo odohráva neustále, a ak na internete nie ste prítomní ako ostatní, prichádzate o všetko vzrušujúce. Pred svetom sa nedá zavrieť do krabice. Nebezpečenstvo číha všade. Dôležité je riziká poznať a nenechať sa do ničoho tlačiť. Deti mávajú obľúbených YouTuberov, ktorí ich inšpirujú. Hoci sami tvorcovia videí od úlohy priamo odrádzajú, nemusí to deti zastaviť. Chcú predsa robiť len to, čo „všetci“. Ako ich viesť k tomu, aby boli opatrné?

Ako deťom vysvetliť čo je a čo nie je v poriadku

Na rozdiel od dospelého so skúsenosťami, pre dieťa nie je ľahké rozpoznať hranice. Čím viac sa niečím obklopujeme alebo niečo vidíme na internete (ťažko sa tomu dá vyhnúť), tým viac nám všeličo príde normálne a hranice miznú. Hovorte s deťmi, ale nevnucujte im svoje názory. Zákazy sú kontraproduktívne. Nechajte ich premýšľať a diskutujte. Nech sa necítia tlačené k tomu, čo považujete za správne vy. Budú otvorenejšie, zhovorčivejšie, a budete tak mať väčšiu šancu zabrániť prípadnému nebezpečenstvu včas. Budujte vzťah na dôvere a veďte ich k samostatnému kritickému mysleniu. Základom je používať rozum a nenechať sa oklamať.

Ako deti naučiť obhájiť svoje odmietnutie pred kolektívom

Je ťažké nepodľahnúť strachu z posmechu, keď je dieťa pod tlakom kolektívu. Je ľahšie zachovať sa rovnako ako rovesníci. Zobuďte v deťoch zdravú sebadôveru. Mali by vedieť, čo ich baví, v čom vynikajú a že nemusia byť ako ostatní. Učte ich pestovať zdravé kamarátske vzťahy. Kamaráti sú predovšetkým ľudia, ktorí ich majú radi takých, akí sú. Nemusia robiť, čo nechcú. Stáť si za svojím rozhodnutím je odvážne, nie zbabelé. Zároveň sa nemusia vzďaľovať kolektívu (tímové športy, dramatické krúžky, športové kluby atď.).

Ďalšie tipy:
– nastavte deťom pevné limity, nech netrávia na internete všetok svoj čas (získajú nadhľad, vnímajú reálny svet)
– zamerajte ich pozornosť na pozitívne stránky sociálnych médií, napríklad na tvorivý potenciál (Instagramové portfólio, fotografické súťaže, YouTube skladanie hudby, písanie vlastného blogu …)

Celý pôvodný článok si môžete prečítať na stránke www.vĺčatá.sk.

Zdieľajte tento článok

Pôvodný článok čítajte na:

Odporúčané články

10 zásad pre dobré „technologické rodičovstvo“
Rodičia aj deti trávia na internete v dnešnej dobe pomerne veľa času. Naučte svoje deti objavovať internet bezpečne a osvojte si spoločne 10 zásad pre dobré technologické rodičovstvo.
Hrajte sa spolu s deťmi

Kooperatívne hry, ktoré môže hrať rodič s dieťaťom.

Deti na sociálnych sieťach – odporúčania pre rodičov

8 odporúčaní pre rodičov, ktorí púšťajú deti na sociálne siete.