Výber vhodných programov

Rodičia bežne nedovoľujú deťom pozerať programy s nevhodnými scénami (násilie a erotika). Rodič však takéto programy dopredu rozlíši a odhalí len s problémami, pretože aj počas dňa sa v televízii vyskytnú nevhodné relácie.

Ako vybrať vhodný program pre svoje dieťa?

 

TV programy musia byť označené grafickým symbolom, z ktorého je zrejmé, pre akú vekovú skupinu sú vhodné. Rozhodnutie je vždy na uvážení rodičov. Mali by ste robiť výber a selektovať, čo dieťa vidieť smie a čo nie. Televízia ovplyvňuje reálny život detí, vplýva na ich názory, postoje a konanie. Keď rodič nie je doma, nemôže vedieť, čo a kedy dieťa v televízore sleduje. Ak ste zodpovedný rodič a chcete mať kontrolu nad programami, ktoré dieťa pozerá, túto možnosť vám ponúka rodičovský zámok a rodičovský PIN, ktoré sú súčasťou služieb Orange TV. Prostredníctvom štvormiestneho kódu môžete zablokovať ktorýkoľvek televízny kanál alebo program, čím znemožníte deťom prístup k nevhodnému obsahu.

Viac informácií o nastaveniach nájdete na www.orange.sk alebo v príručkách k jednotlivým službám.

 

Ako predísť negatívnemu vplyvu televízie na deti?

 

  • Zvýšte pozornosť pri vysielaní, ktoré obsahuje násilie, vulgárne slová, erotiku a spoločensky neprijateľné správanie. U detí môžu takéto scény vyvolať napätie, strach, stres, neistotu či násilie. Prieskum odhalil, že až 57 % 12- až 15-ročných detí pozeralo potajomky filmy s drastickými scénami.
  • Časté vysedávanie pred televízorom môže vplývať na zdravie, naštartovať nevhodné stravovacie návyky (deti si zvyknú, že jedia iba pri zapnutom televízore) či ovplyvniť vytvorenie sebaobrazu (deti majú pocit, že nedokážu to, čo hrdinovia, ktorých vidia v televízii).

 

Témy na rozhovor

 

Rozprávajte sa s deťmi o programoch, ktoré sledujú na televíznych kanáloch.

Ak viete, že dieťa pozerá (pozeralo) nevhodnú reláciu, využite to na diskusiu o správnych hodnotách, o dobre a zle, násilí, vzťahoch.

Odporučte deťom, ktorý kvalitný program môžu sledovať.

Dohodnite sa s deťmi, kedy môžu bez vás sledovať TV.

Rozprávajte sa s dieťaťom, ak máte pocit, že nadmerne sleduje televíziu a snažte sa odhaliť dôvod, prečo pred televízorom trávi väčšinu svojho času.

Určite deťom, koľko času môžu venovať vysielaniu cez dni, keď chodia do školy, a koľko cez víkend.

 

Zdieľajte tento článok

Odporúčané články

10 zásad pre dobré „technologické rodičovstvo“
Rodičia aj deti trávia na internete v dnešnej dobe pomerne veľa času. Naučte svoje deti objavovať internet bezpečne a osvojte si spoločne 10 zásad pre dobré technologické rodičovstvo.
Hrajte sa spolu s deťmi

Kooperatívne hry, ktoré môže hrať rodič s dieťaťom.

Deti na sociálnych sieťach – odporúčania pre rodičov

8 odporúčaní pre rodičov, ktorí púšťajú deti na sociálne siete.