Spam

Spam je nevyžiadaná správa – SMS alebo e-mail. Môžu to byť správy, ktoré tvrdia, že ste vyhrali, že sa niekomu páčite, či správy, v ktorých vás žiadajú, aby ste zavolali na spoplatnené číslo.

Nevyžiadané správy, telefonáty či e-maily mladšie deti nevedia identifikovať a nedokážu pochopiť, čo sa za nimi skrýva a koľko by ich prípadný telefonát stál. Prieskum však prezradil, že len 15 % 12- až 15-ročných detí odpovedalo na súťažnú SMS.

 

Zrušenie posielania nevyžiadaných správ

 

Ak ste sa už raz stali obeťou spamu, je veľmi ťažké sa ho zbaviť. Ak e-mailová správa neobsahuje podrobnosti o spôsobe, ako zrušiť posielanie nevyžiadaných správ, kontaktné informácie o odosielateľovi si zvyčajne vyhľadáte na internete alebo prostredníctvom informácií o telefónnych číslach.

 

Informačné SMS

 

Informačné SMS k ponuke služieb zákazníkom posiela aj Orange Slovensko. Ak nechcete tieto správy dostávať, spojte sa priamo so Zákazníckou linkou 905 a požiadajte o ich zrušenie.

 

Vyhnite sa spamu

 

Upozornite dieťa, aby neotváralo e-maily od neznámych osôb, nerozbaľovalo prílohy a neklikalo na linky v takýchto e-mailoch či na ne odpovedalo. Povedzte deťom, nech neodpisujú na SMS od cudzej osoby a nech nevolajú na čísla, ktoré nepoznajú.

 

Téma na rozhovor

 

Vysvetlite deťom, aké riziká sú spojené s odpovedaním alebo telefonátom na číslo v spamovej správe.

 

Zdieľajte tento článok

Odporúčané články

10 zásad pre dobré „technologické rodičovstvo“
Rodičia aj deti trávia na internete v dnešnej dobe pomerne veľa času. Naučte svoje deti objavovať internet bezpečne a osvojte si spoločne 10 zásad pre dobré technologické rodičovstvo.
Hrajte sa spolu s deťmi

Kooperatívne hry, ktoré môže hrať rodič s dieťaťom.

Deti na sociálnych sieťach – odporúčania pre rodičov

8 odporúčaní pre rodičov, ktorí púšťajú deti na sociálne siete.