Internetová komunikácia a sociálne siete

Internet využívajú ľudia aj na online komunikáciu. Slúžia im na ňu chaty, diskusné fóra a sociálne siete.

Sociálne siete na webe sú nové médium, ktoré zaujíma nielen dospelých, ale najmä deti. Mnohí mladí si bez pripojenia k online sociálnej sieti nevedia predstaviť ani pár hodín, sotva celý deň.

Oficiálne môžu mať deti založené konto na niektorej sociálnej sieti, napr. na Facebooku, až po dovŕšení 13 rokov. Bežne sa však stáva, že najmä mladším deťom zriadia profil ich príbuzní (najčastejšie rodičia). Alebo deti samy klamú o svojom veku a zámerne uvedú nepravdivý údaj.

Rodičia do veľkej miery (hlavne mladším deťom) profily kontrolujú alebo ich dokonca úplne spravujú (vedia login aj heslo). Mladšie deti používajú sociálne siete najmä na hranie hier. Na svoje konto pridávajú veci z internetu – rôzne vtipné obrázky alebo videá. Pre staršie deti sa sociálne siete stávajú jedným zo základných komunikačných nástrojov a zohrávajú dôležitú úlohu pri tvorbe vzťahov medzi deťmi.

V staršom veku (nad 12 rokov) sa však tento model začína meniť. Deti si buď založia svoj vlastný nový účet, kam rodičia nemajú prístup, alebo si ho začnú spravovať výhradne samy. Vo všeobecnosti platí pravidlo, že čím viac sa profil a jeho súčasti stávajú osobnejšími, tým viac si deti strážia svoje súkromie.

 

Deti v prieskume uviedli

 

„Rodičia si ma chceli pridať ako kamaráta na jednej známej sociálnej sieti a aj som si ich pridal. Nevedia však, že som si profil nastavil tak, aby sa im zobrazilo len to, čo chcem.“ (chlapec, 14 rokov)

 

„Raz za týždeň musím rodičom ukázať svoj profil na sociálnej sieti, aby videli, s kým si píšem.“ (dievča, 14 rokov)

 

Pozrite si aj kapitolu Vedeli ste?, kde nájdete výsledky prieskumu uskutočneného priamo medzi deťmi a rodičmi.

 

Zdieľajte tento článok

Odporúčané články

10 zásad pre dobré „technologické rodičovstvo“
Rodičia aj deti trávia na internete v dnešnej dobe pomerne veľa času. Naučte svoje deti objavovať internet bezpečne a osvojte si spoločne 10 zásad pre dobré technologické rodičovstvo.
Hrajte sa spolu s deťmi

Kooperatívne hry, ktoré môže hrať rodič s dieťaťom.

Deti na sociálnych sieťach – odporúčania pre rodičov

8 odporúčaní pre rodičov, ktorí púšťajú deti na sociálne siete.