Diskusné fóra

Sú úzko tematicky zamerané (na hudbu, filmy, šport, hry). Príspevky, ktoré sa danej témy netýkajú, administrátor vymaže. Keďže fóra neslúžia na online rozhovor v reálnom čase, riziko ich zneužitia je oveľa nižšie než pri chate.

Pokiaľ dieťa navštevuje diskusné fóra pre deti v jeho veku, hrozí mu len minimálne nebezpečenstvo. Naopak, dozvie sa veľa zaujímavých informácií a môže diskutovať s rovesníkmi s podobnými záujmami.

Veľkým rizikom môžu byť fóra, ktoré sa venujú pochybným či ilegálnym aktivitám. Sem patria stránky, ktoré šíria pornografiu, verbujú do extrémistických skupín či propagujú násilie. Nebezpečné sú tiež diskusné fóra rôznych náboženských skupín.

Rizikové sú aj stránky, na ktorých sa dajú stiahnuť nelegálne šírené hry, softvér, filmy či hudba. Ich sťahovaním dieťa porušuje autorské práva a zároveň môže stiahnuť materiál nevhodný pre jeho vek či zavíriť počítač.

 

Témy na rozhovor

 

Povedzte deťom, nech nikdy neposkytujú svoje osobné údaje, adresu, telefónne čísla (svoje ani kohokoľvek iného), e-mailové adresy, názov školy alebo fotografie.

 

Deti by mali dôverovať svojmu inštinktu. Ak majú nepríjemný alebo čudný pocit, z diskusného fóra by mali odísť a povedať to vám alebo učiteľovi.

 

Zdieľajte tento článok

Odporúčané články

10 zásad pre dobré „technologické rodičovstvo“
Rodičia aj deti trávia na internete v dnešnej dobe pomerne veľa času. Naučte svoje deti objavovať internet bezpečne a osvojte si spoločne 10 zásad pre dobré technologické rodičovstvo.
Hrajte sa spolu s deťmi

Kooperatívne hry, ktoré môže hrať rodič s dieťaťom.

Deti na sociálnych sieťach – odporúčania pre rodičov

8 odporúčaní pre rodičov, ktorí púšťajú deti na sociálne siete.