Vkladáme do našich detí dôveru

Pokiaľ sú deti doma, rodičia sa snažia „jedným očkom“ pozorovať, čo robia na mobile alebo internete. Niektorí rodičia si od detí dokonca vypýtajú telefón a kontrolujú, aké obrázky alebo správy v ňom majú.

Rodičia by si mali nájsť čas a deťom vysvetliť, ako používať mobil či internet. To, čo rodičia vedia o mobile a jeho používaní deťmi, však môže závisieť aj od ich vlastnej technologickej gramotnosti. Najmä u starších detí je bežné, že so smartfónom či tabletom narábajú zručnejšie ako ich rodičia.

Riziká, ktoré deťom hrozia pri používaní mobilu, sa nedajú vyriešiť iba obmedzením výdavkov. I keď si rodič môže myslieť, že výška minutého kreditu je meradlom toho, ako dieťa využíva mobil a koľko s ním strávi času, nemusí to byť pravda. Dieťa sa môže kedykoľvek pripojiť cez WiFi, stiahnuť si hry či hudbu zadarmo a rodič sa v takom prípade vôbec nedozvie, koľko času dieťa skutočne venovalo takejto zábave.

Podľa prieskumu vyjde rodičov mobil dieťaťa mesačne asi na 10 eur. Mobil deti prinášajú aj do školy. Objavuje sa kyberšikanovanie, deti fotia či nahrávajú učiteľa alebo spolužiakov a získaný materiál uverejňujú na sociálnych sieťach. Najmä staršie deti sa dostávajú do rozporu so školským poriadkom, ktorý upresňuje, ako používať mobil v škole. Prieskum ukázal, že napríklad 53 % detí si v škole posiela SMS a 44 % z nich mobilom fotografuje.

Rodičia a mnohokrát aj deti zhodne uvádzajú, že poznajú nástrahy virtuálneho sveta. V rodine sa bežne kontroluje, ako dieťa využíva mobil či internet. Slúžia na to vzájomné rozhovory, prezeranie obsahu a histórie. U starších detí však kontrola zo strany rodičov slabne. Podľa prieskumu až dve tretiny rodičov pozná spôsob, ako kontrolovať využívanie mobilu, internetu či televízie dieťaťom. Veľmi málo rodičov to však skutočne robí.

Zdieľajte tento článok

Odporúčané články

10 zásad pre dobré „technologické rodičovstvo“
Rodičia aj deti trávia na internete v dnešnej dobe pomerne veľa času. Naučte svoje deti objavovať internet bezpečne a osvojte si spoločne 10 zásad pre dobré technologické rodičovstvo.
Hrajte sa spolu s deťmi

Kooperatívne hry, ktoré môže hrať rodič s dieťaťom.

Deti na sociálnych sieťach – odporúčania pre rodičov

8 odporúčaní pre rodičov, ktorí púšťajú deti na sociálne siete.