Pokémon Go môže byť zábavou pre celé rodiny

Ak stále premýšľate nad tým, ako hra Pokémon Go ovplyvní vaše deti, prečítajte si náš rodičovský manuál. Možno vás prekvapí, ako si túto mániu budete vedieť užiť aj spoločne.

Netušíte, čo je to Rattata, Kakuna, pokéstop či ten „džim“, o ktorých vaše deti vedú debaty v posledných dňoch? Nechápete, ako je možné, že odrazu trávia hodiny mimo počítača na dlhočizných prechádzkach s kamarátmi a desíte sa zmien v ich správaní? Sme svedkami novej celosvetovej mánie a ako rodičia urobíme najlepšie, ak sa našich detí začneme pýtať. Zaujímať sa o ich novú záľubu. A ešte lepšie, ak to celé s nimi prežijeme. Zakazovať im totiž hrať sa s rovesníkmi Pokémon Go je krok, ktorým si pochopenie a dôveru našich detí určíte nezískame.

Čo je Pokémon Go? Opýtajte sa svojich detí

Nová aplikácia pre smartfóny – hra, ktorá svoju ultra rýchlu popularitu získala vďaka spojeniu moderných inovácií s obľúbenými pokémon postavičkami z 90-tych rokov. Používateľom umožňuje komunikovať s reálnym svetom pomocou kamery a GPS funkciám v mobilnom telefóne. Jej genialita spočíva v schopnosti spájať reálny svet s digitálnym. Ide o takzvanú rozšírenú realitu. Prinúti hráčov vstať od počítača, vyraziť do terénu a socializovať sa s ostatnými používateľmi. Úlohou hráčov je zbierať rôzne druhy pokémonov na rôznych miestach (parky, ulice, obchodné domy, telocvične,…), získať ich čo najviac a následne s nimi bojovať o nadvládu. V skratke asi toľko, ale garantujeme vám, že ak sa na podrobnosti o hre opýtate svojich ratolestí, s nadšením povedia aj to, čo ste vedieť nechceli. V každom prípade, krok číslo jeden budete mať za sebou.

5 dôvodov, prečo by sme deťom Pokémon Go zakazovať nemali

 1. Lebo konečne nebudú tráviť hodiny sedením pri počítači a dobrovoľne prejdú denne viac ako 2 kilometre.
 2. Lebo budú komunikovať s reálnymi kamarátmi, nie anonymnými profilmi na internete. Vďaka hre si vaše deti upevnia sociálne väzby aj tímového ducha.
 3. Lebo namiesto túlania sa po obchodoch či vysedávania v krčme, budú s kamarátmi chodiť po čerstvom vzduchu.
 4. Lebo spoznajú miesta, ktoré majú v okolí a pritom si ich nikdy pred tým nevšimli.
 5. Lebo nechcete, aby prišli o zážitky s kamarátmi a boli vylúčení z kolektívu len preto, že ste im nedovolili stiahnuť si aplikáciu.

940

7 vecí, na ktoré deti upozornite pred tým, ako začnú hrať Pokémon Go

 1. Ak sa chcú vaše deti vydať von na lov pokémonov bez vás, uistite sa, že pôjdu s kamarátmi, ktorých poznáte.
 2. Poučte ich o tom, že telefón počas lovu pokémonov nemusia sledovať neustále. Na výskyt pokémona ich aplikácia práve kvôli bezpečnosti upozorní aj vibrovaním. Eliminuje sa tak možnosť nehôd spojených s nepozornosťou.
 3. Upozornite ich na to, že aby chytili pokémona, nemusia sa dostať presne na miesto, kde sa nachádza (napríklad križovatka). Stačí sa k tomuto miestu priblížiť v bezpečnej vzdialenosti.
 4. Skontrolujte, aké používateľské meno si vaše dieťa uviedlo v aplikácii a uistite sa, že ho nebude možné identifikovať či vystopovať.
 5. Majte prehľad o tom, kde sa vaše dieťa nachádza, pokiaľ s ním nie ste. Dohodnite sa, že vám bude hlásiť priebežnú polohu.
 6. Dohodnite si vopred pravidlá v prípade lovu pokémonov na takzvaných „pokéstops“, kde sa prostredníctvom návnad „lures“ , ktoré si užívatelia môžu v hre zakúpiť, sústreďujú po dobu 30 minút viacerí pokémoni. Ľudia tak získavajú možnosť prilákať na jedno miesto väčšiu skupinu detí. O možných nebezpečenstvách spojených so zneužitím tejto funkcie, svoje deti vopred informujte.
 7. Aplikácia využíva veľké množstvo energie telefónu, preto k vybitiu batérie dochádza oveľa skôr, ako pri jeho bežnom používaní. Nezabudnite svojim deťom pripomenúť, aby si vždy nechali rezervu na cestu domov.

5 tipov, ako z Pokémon Go urobiť rodinnú zábavu

 1. Nechajte vaše dieťa nech vám vysvetlí, ako hra funguje. Doprajte mu tú jedinečnú možnosť naučiť niečo dospelého rodiča a užiť si s ním zábavu.
 2. Vydajte sa spolu na lov pokémonov a spojte ho s príjemným výletom. Garantujeme vám, že tento raz sa mrnčanie typu: „Oci, ja už nevládzem“, neozve ani po dvoch hodinách pešej chôdze.
 3. Zasúťažte si v rodine. Kto dnes chytí najmenej pokémonov, je na rade s vynášaním odpadkov.
 4. Spojte príjemné s užitočným a buďte v hre vašim ratolestiam nápomocní. Konečne si nechajú dobrovoľne vysvetliť princíp, akým sa kreslia mapy. Verte, teraz ho budú chcieť pochopiť.
 5. Aj pobyt u starých rodičov na dedine bude odrazu atraktívnejší. Ktovie, akého vzácneho pokémona môžu nájsť lovci za babkinou záhradou.

Zdroj: https://parentzone.org.uk/article/pokemon-go-parents-guide

Zdieľajte tento článok

Odporúčané články

10 zásad pre dobré „technologické rodičovstvo“
Rodičia aj deti trávia na internete v dnešnej dobe pomerne veľa času. Naučte svoje deti objavovať internet bezpečne a osvojte si spoločne 10 zásad pre dobré technologické rodičovstvo.
Hrajte sa spolu s deťmi

Kooperatívne hry, ktoré môže hrať rodič s dieťaťom.

Deti na sociálnych sieťach – odporúčania pre rodičov

8 odporúčaní pre rodičov, ktorí púšťajú deti na sociálne siete.