Odporúčame zaujímavú knihu

Koľkí z nás sme ako bez ruky, keď si doma zabudneme svoj mobilný telefón? Alebo sa nevieme dočkať, kedy sa konečne dostaneme na Facebook? A to sme my, starší ľudia, ktorí sme mobily začali používať na začiatku dospelosti a Facebook objavili na vysokých školách. Ako to vplýva na nás starších, nie je až také podstatné. Presne ako je najmenej podstatné, či sa babka s dedkom strieľajú vo World of Warcraft. Môžme s tým ešte čosi robiť a sme zodpovední sami za seba. Ale čo decká?

Manfred Spitzer v knihe Digitální demence (na trhu zatiaľ len v českom preklade) píše ozaj fundovane a vtipne. Všetko dokladá desiatkami výskumov z celého sveta. Píše o detskej televíznej reklame a ako vplýva na deti. Píše o tom, ako nespokojní rodičia volali do televízie, keď mala večer výpadok, že deti bez ich programu nevedia zaspať. O tom, že písanie na klávesnici vplýva na mozog celkom inak ako písanie rukou. O tom, aký vplyv majú bojové hry na správanie sa v spoločnosti. O tom, ako nás digitálne médiá zbavujú nutnosti vykonávať duševnú prácu. To, čo sme donedávna robili pomocou rozumu, nám teraz zabezpečujú počítače, telefóny a navigácie.

Výsledky výskumov, ktoré v knihe prezentuje sú alarmujúce. Aj keby sme sa na všetky argumenty doktora Spitzera pozreli najcynickejšie a mysleli si o výskumoch svoje, mali by sme byť opatrní aspoň pre to, že je to celkom nový fenomén a na dokonalé prebádanie potrebuje čas. O pár rokov na spoločnosti uvidíme, kam to dospelo. Zatiaľ by sme mali byť, aspoň čo sa detí a digitálnych pomôcok týka, zdržanliví.

Prečítajte si a vytvorte si vlastný názor.

Zdieľajte tento článok

Odporúčané články

10 zásad pre dobré „technologické rodičovstvo“
Rodičia aj deti trávia na internete v dnešnej dobe pomerne veľa času. Naučte svoje deti objavovať internet bezpečne a osvojte si spoločne 10 zásad pre dobré technologické rodičovstvo.
Hrajte sa spolu s deťmi

Kooperatívne hry, ktoré môže hrať rodič s dieťaťom.

Deti na sociálnych sieťach – odporúčania pre rodičov

8 odporúčaní pre rodičov, ktorí púšťajú deti na sociálne siete.